Mali Magjik, vepra letrare e Thomas Mann

Me këtë rast ju sjellim përmes këtij postimi veprën letrare Mali magjik, roman i shkruar nga Thomas Mann i cili u botua në vitin 1924 duke qenë një nga veprat më përfaqësuese të letërsisë gjermane në shekullin e XNUMX-të, por edhe sot. shume e rendesishme... lexoni më shumë

Libri Rosario Scissors nga Jorge Franco

Këtë herë ju sjellim Librin Rosario Tijeras, një roman i shkrimtarit me origjinë kolumbiane Jorge Franco, ku ai rrëfen komplotin e një gruaje që, edhe si vajzë, hyn në botën e vrasësve me pagesë dhe prostitucionit. Kryerja e aksioneve të ndryshme për Duros, të cilët ishin bosët e kartelit Medellin. Mos e lejo … lexoni më shumë

Duke kërkuar për Alaskën, një libër nga John Green

Nëpërmjet këtij postimi do të mund të mësoni pak më shumë për librin dhe filmin Duke kërkuar Alaskën, këtu do të gjeni një përmbledhje të kësaj vepre letrare për të rinj me një prekje komedie të shkrimtarit amerikan John Green, duke qenë e tij. romani i parë, lexojeni! Është shumë interesante. Sfondi i shfaqjes Duke kërkuar për Alaskën… lexoni më shumë

Libri Sekreti, shkruar nga Rhonda Byrne

Ne ju ofrojmë me këtë rast përmes këtij postimi Librin Sekreti, një nga librat më të kërkuar pasi që ka të bëjë me një jetë të plotë, të bollshme dhe të lumtur, në këtë artikull do të mund të mësoni pak më shumë për këtë vepër në detaje. lidhur me mendimin e ri. Mos ndaloni së lexuari është interesante! … lexoni më shumë

Përzgjedhja një libër nga shkrimtarja Kiera Cass

Nëpërmjet këtij artikulli do të mund të mësoni pak më shumë rreth Librit Përzgjedhja, ju ftojmë të vizitoni këtë postim, për të detajuar rreth kësaj vepre letrare të zhanrit romantik dhe fiksion distopian, nga duart e autores Kiera Cass, e cila ka arritur të jetë një Best Seller dhe do të dalë në ekranin e madh. Mos e lejo … lexoni më shumë

Në kohën e fluturave, një vepër e Julia Álvarez

Nëpërmjet këtij artikulli do të mund të mësoni pak më shumë për veprën letrare dhe filmin Në kohën e fluturave, ju ftojmë të vizitoni këtë postim interesant, një roman i shkruar nga Julia Álvarez, i vendosur në kohën e Trujillos. diktaturës në Republikën Domenikane. Mos e humb atë! Nga… lexoni më shumë

Privilegjet e Engjëllit, një libër nga Dolores Redondo

Nëpërmjet këtij postimi të shkëlqyer, ju sjellim veprën letrare Los Privilegios del Ángel. Eksploroni magjinë që krijon lidhjet e pathyeshme të miqësisë në fëmijëri, një vepër e shkruar nga Dolores Redondo Meira, vazhdoni të lexoni. Është një histori shumë interesante! Përmbledhje e veprës Privilegjet e Engjëllit Është romani i sapolindur që shkruan… lexoni më shumë

Shëmbëlltyra e fajit të lopës, anekdota dhe fabula

Nëpërmjet këtij postimi, ju prezantojmë veprën letrare La culpa es de la vaca, një libër i realizuar nga një grup për dhe dobi të një humanizmi të ri. Ai përmban tekste të ndryshme që lejojnë lexuesin të reflektojë për të arritur një transformim në qenien e tij të brendshme. Ka qenë një dislokim i madh në Amerikën Latine. … lexoni më shumë

Një përmbledhje dhe analizë e veprës Skllavi

Zbuloni me ne përmes këtij postimi, një analizë interesante të El Esclavo, një vepër letrare e shkruar nga Francisco J. Ángel Real, me origjinë meksikane, në stilin e një biografie, duke e lejuar lexuesin të reflektojë teksa lexon romanin e tij, të pajtohet me vetë lexuesi. Mos ndaloni së lexuari, është shumë interesante! Rreth asaj që… lexoni më shumë

Një përmbledhje e Mbretëreshës së Kuqe: Trilogjia

Ju ftojmë të shijoni një Sinopsis të plotë dhe interesant të Mbretëreshës së Kuqe; vepër origjinale e shkrimtarit Juan Gómez Jurado dhe përmes së cilës prezantohen ngjarje misterioze policore që rrethojnë jetën e protagonistëve të saj. Përmbledhja e Mbretëreshës së Kuqe Shkrimtari i njohur Juan Gómez Jurado bëri një vepër interesante që… lexoni më shumë

Rishikimi i Perlës, një vepër nga John Steinbeck

Nëpërmjet këtij artikulli do të keni mundësinë të mësoni për një vepër të shkruar, të autorit John Steinbeck, Review of La Perla, një histori përrallore, e cila fton reflektimin etik, në atë që ka të bëjë me shoqëritë ekonomike, shoqëruar me mosbesim dhe lakmi. Mos ndaloni së lexuari, do të habiteni! Rishikimi i The Pearl,… lexoni më shumë

Psikoanalisti, një vepër letrare e John Katzenbach

Ju ftojmë të zbuloni misteret më emocionuese që fshihen pas romanit të suksesshëm të shkrimtarit amerikan John Katzenbach "Psikoanalisti". Kjo histori tregon për transformimin e ashpër të përjetuar nga Dr. Starks pasi bëri një gabim në të kaluarën. El Psicoanalista Në vitin 2002, një nga… lexoni më shumë

Pantaleón dhe vizitorët, për çfarë bëhet fjalë?

Mësoni më shumë rreth historisë emocionuese dhe të suksesshme të "Pantaleón y Las Visitadoras", një nga romanet më të njohura dhe më të njohura të shkrimtarit peruan Mario Vargas Llosa dhe i bazuar në ngjarje reale. Zbuloni një pjesë të personazheve të saj kryesore dhe komplotin qendror të veprës më poshtë. Pantaleón dhe vizitorët Shkrimtari… lexoni më shumë

Një përmbledhje e Las Ratas de Miguel Delibes: Romani

Zbuloni me ne, përmes këtij postimi, një Përmbledhje e Las Ratas nga Miguel Delibes, me origjinë spanjolle, është një roman i ndërtuar nga një seri anekdotash, të cilat demonstrojnë realitetin e fshatit në rajonin e Castillas në vitet pesëdhjetë. Mos ndaloni së lexuari! Do t'ju befasojë. Përmbledhja e The Rats… lexoni më shumë

Një përmbledhje e librit Origjina e jetës

Sot ju sjellim përmes këtij postimi një Përmbledhje të librit Origjina e jetës, ku përpiqemi të shpjegojmë në mënyrë logjike dhe shkencore këtë pyetje, për formimin e jetës në planetin tonë Tokë, shkruar nga biokimisti Alexander Ivanovich Oparin, i Origjina sovjetike. Mos ndaloni së lexuari! Rreth tij… lexoni më shumë

Një analizë dhe përmbledhje interesante e gjigantit egoist

Në këtë rast, ju sjellim përmes këtij postimi, një Përmbledhje të shkurtër por interesante të El Gigante Egoísta, nga shkrimtari Oscar Wilde, me origjinë angleze, një vepër letrare që i përket zhanrit narrativ, ku ekspozohen emocionet. Mos ndaloni së lexuari! Është shumë interesante. Rreth përmbledhjes së Gjigantit Egoist Kjo vepër… lexoni më shumë

Një përmbledhje e El Lobo Estepario, analiza dhe personazhe

Shijoni një Përmbledhje të plotë dhe interesante të El Lobo Estepario, e cilësuar si një nga veprat më të rëndësishme dhe më emblematike të shkrimtarit gjerman Hermann Hesse dhe që rrëfen përvojat e një subjekti të ndarë mes dy botëve; gjysmë njeri e gjysmë ujk. Përmbledhje e El Lobo Estepario Shkrimtari i famshëm me origjinë… lexoni më shumë

Një përmbledhje interesante e librit El Parfum

Zbuloni me ne përmes këtij postimi, një përmbledhje ose Përmbledhje të librit El Parfum, ku tregohet historia e një djali me origjinë franceze, i quajtur Jean Baptiste Grenouille, këtu mund të mësoni gjithçka rreth tij dhe më shumë. Mos ndaloni së lexuari! Është shumë interesante. Përmbledhje e librit Parfumi Një vepër letrare,… lexoni më shumë

Një përmbledhje e djalit që u çmend nga dashuria

Në këtë artikull do të bëjmë një përmbledhje të fëmijës që u çmend nga dashuria, një vepër e shkrimtarit kilian Eduardo Barrios, i cili na tregon historinë e një djali të vogël që bie marrëzisht në dashuri me një grua të rritur dhe shumë të bukur dhe ai e bën këtë. mos gjeni mënyrën për të shprehur dashurinë tuaj, thjesht shkruani në… lexoni më shumë

Një përmbledhje dhe përmbledhje e Eleanor dhe Park

Nëpërmjet këtij artikulli ju sjellim sot një Përmbledhje të Eleanor dhe Parkut, një vepër e famshme letrare e shkruar nga Rainbow Rowell, me origjinë amerikane, e zhanrit fiction në letërsinë për fëmijë, mos ndaloni së lexuari! Është shumë interesante. Rreth punës së Rainbow Rowell Ju do të mund të dini përmes këtij artikulli një përmbledhje… lexoni më shumë

Një përmbledhje e Përrallave të Andeve nga Enrique López Albújar

Nëpërmjet këtij postimi, do të keni mundësinë të mësoni më shumë për veprën letrare të Enrique López Albújar, me origjinë peruane, do të mund të lexoni një përmbledhje të tregimeve të Andeve, që lidhen me grupet etnike të vendit të tij, ku ai prezanton vendas me virtytet dhe defektet e tij, promovues i letërsisë peruane dhe jo vetëm. Rreth autorit të… lexoni më shumë

Një përmbledhje e librit Avantazhet e të qenit i padukshëm

Ju do të keni mundësinë nëpërmjet këtij artikulli, të njihni një Përmbledhje të librit Avantazhet e të qenit i padukshëm, një vepër letrare e rrëfimit të të rinjve, shkruar nga shkrimtari Stephen Chbosky me origjinë amerikane, një klasik modern, që demonstron jetën e një adoleshente. dhe një sekret të errët. Mos ndaloni së lexuari! Përmbledhje e librit Avantazhet… lexoni më shumë

Një përmbledhje e 50 Shades of Grey: The Play

Nëpërmjet këtij postimi, do të keni mundësinë të njiheni me një Përmbledhje interesante të 50 hijeve të grisë, një roman erotik që është shitur më shumë se dyzet milionë kopje, ku prezanton sadomazokizmin dhe shumë më tepër, që është kthyer në një trilogji, e cila ishte sjellë në ekranin e madh. Mos u ndal … lexoni më shumë

Një analizë dhe përmbledhje e Demian: Libri

Shijoni në artikullin vijues një Përmbledhje interesante dhe të plotë të Demian sipas kapitujve. Është një nga librat më të famshëm të shkruar nga gjermani Hermann Hesse dhe botuar në vitin 1919. Ai rrëfen përvojat e një të riu që është i ndarë mes dy botëve; bota e të mirave dhe bota e... lexoni më shumë

Një analizë dhe përmbledhje e Yawar Fiesta: Romani

Ju ftojmë të shijoni një përmbledhje të plotë dhe interesante të Yawar Fiesta, një vepër origjinale e shkruar nga peruani José María Arguedas dhe botuar në dekadën e vitit 1941. Historia rrëfen shfaqjen e një ndeshjeje me dema të stilit Ande si pjesë e një feste të quajtur yawar punchay . Përmbledhje e Yawar Fiesta… lexoni më shumë

Një përmbledhje interesante e Diskursit të Metodës

Ju ftojmë të shijoni në artikullin e mëposhtëm një Përmbledhje interesante dhe të plotë të Diskursit të Metodës, e konsideruar si një nga veprat kryesore dhe më të rëndësishme të francezit René Descartes. Mësoni më shumë rreth përmbajtjes së tij më poshtë. Përmbledhje e Diskursit të Metodës Në këtë rast do t'ju prezantojmë një Përmbledhje komplekse dhe interesante… lexoni më shumë

Një përmbledhje e meditimeve të Dekartit

Shijoni një Përmbledhje interesante të Meditimeve të Dekartit, një nga veprat më të analizuara dhe më të njohura të shkruara nga filozofi me origjinë franceze René Descartes. Nëpërmjet kësaj vepre, autori vendos si objektiv kryesor demonstrimin e ekzistencës së Zotit nëpërmjet arsyetimit logjik. Përmbledhje e Meditimeve nga Dekarti në… lexoni më shumë

Përmbledhje e librit Engjëjt dhe Demonët nga Dan Brown

Ju dëshironi të gjeni një libër të mrekullueshëm për të lexuar dhe për t'ju mbajtur në këmbë. Në këtë artikull do të bëjmë një përmbledhje të Librit të Engjëjve dhe Demonëve. Nga autori me origjinë angleze Dan Brown. Aty ku trajtohemi me një temë mbi dominimin botëror dhe Kisha Katolike luan një rol shumë të rëndësishëm.Ju ftoj ta lexoni… lexoni më shumë

Një përmbledhje interesante e Martin Fierro: El Gaucho

Në këtë artikull, ju ftojmë të lexoni një Përmbledhje të Martín Fierro, e cila tregon historinë e një gaucho nga Pampas argjentinas, i cili në kohën kur jetonte kishte shumë probleme sociale dhe autoriteti abuzonte me njerëzit. Ai vendos të mos jetë pjesë e saj. Një kritikë e shoqërisë argjentinase Lexojeni… lexoni më shumë

Romeo dhe Zhuljeta: Një histori tragjike dashurie

Njihuni në artikullin e mëposhtëm një përmbledhje interesante për një nga veprat më emblematike dhe më të famshme të të gjitha kohërave, si Romeo dhe Zhuljeta, origjinale e shkrimtarit anglez William Shakespeare dhe në të cilën ekspozohet dashuria e pamundur mes dy të rinjve. Romeo dhe Zhuljeta Në artikullin tonë sot do të jemi… lexoni më shumë

Një përmbledhje e Makbethit nga William Shakespeare

Sot ne përgatisim një Përmbledhje të shkëlqyer të Makbethit, një nga veprat tragjike të shkruara nga William Shakespeare, e cila ka duruar me kalimin e kohës për të qenë një nga veprat ku tregon një personazh që lejon veten të mbështjellë nga shtrigat që i mësojnë atij vetëpërmbushjen. profecitë se do të çojnë në vdekje Lexojeni... lexoni më shumë

Zonja e Camellias një libër nga Alexandre Dumas

Ju ftoj të lexoni artikullin interesant në lidhje me librin Zonja e Camellias shkruar nga i biri Alexandre Dumas dhe botuar në 1848. Një histori dashurie mes një kortezane të bukur të quajtur Margarita Gautier dhe një të riu nga shoqëria e lartë të quajtur Armand Duval. roman i bazuar në ngjarje të vërteta... lexoni më shumë

Ndërprerjet e vdekjes: vepër e José Saramago

Në këtë artikull, ne paraqesim The Intermittencies of Death, një përmbledhje, për çfarë bëhet fjalë dhe më shumë. Ky libër interesant është shkruar nga José Saramago, këtu mund të mësoni gjithçka që lidhet me këtë vepër letrare. Mos ndaloni së lexuari, do të habiteni! Ndërprerjet e vdekjes një vepër nga José Saramago Ndërprerjet e… lexoni më shumë

Një analizë dhe përmbledhje e Les Miserables

Zbuloni në artikullin e mëposhtëm të gjitha detajet lidhur me një nga romanet më të rëndësishëm të realizuar në shekullin e XNUMX-të nga shkrimtari francez Victor Hugo. Po flasim për një përmbledhje të Les Miserables, një vepër historike që prek çështje si drejtësia, politika, e mira dhe e keqja. Në artikullin tonë sot… lexoni më shumë

Një përmbledhje e Lojërave të Urisë dhe personazheve të saj

Me këtë rast, ju ftojmë të lexoni këtë artikull interesant për një Përmbledhje të Lojërave të Urisë. Një roman fantastiko-shkencor, i cili në atë kohë jepte shumë për të folur. Mësoni për autorin e tij, përmbledhjen dhe më shumë. Mos ndaloni së lexuari, befasohuni! Përmbledhje e Lojërave të Urisë Në këtë përmbledhje të… lexoni më shumë

Përmbledhje e këngës së Krishtlindjes nga Charles Dickens

Në këtë blog do të flasim për përmbledhjen e A Christmas Carol nga Charles Dickens. Ky është një nga romanet më prestigjioze të shkrimtarit, i njohur për herë të parë në Londër në 1843. Nga Chapman & Hall, është ilustruar nga John Leech. Një këngë Krishtlindjeje nga Charles Dickens: Komplot në këtë përmbledhje të Përrallës… lexoni më shumë

Harry Potter dhe i burgosuri i Azkaban

Në këtë postim, ne do t'ju japim një përmbledhje të shkurtër të librit Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, kështu që ju mund të dini se çfarë ndodhi në pjesën e tretë të sagës të shkruar nga autorja e famshme JK Rowling, për aventurat e një magjistari të ri. . Një libër që ka fituar disa çmime dhe është kualifikuar… lexoni më shumë

Analiza dhe përmbledhja e George Orwell's 1984

Kjo vepër është shkruar nga autori George Orwell, i cili ishte një nga më përfaqësuesit e shekullit të 1984-të. Kjo përmbledhje e vitit 1984 bazohet në akuzën e tij për procedura të imponuara nga mandate si ato të Frankos dhe Stalinit. Përveç kësaj, ai përfaqëson në një shoqëri me një skenar të padëshiruar. Përmbledhje e vitit XNUMX në… lexoni më shumë

Një përmbledhje e Odisesë, veçorive dhe personazheve

Kjo poemë epike është një nga më të kujtuarat nga letërsia klasike greko-latine. Historia rrëfen ngjarjet e Odiseut, megjithëse në përkthime të tjera ai quhet edhe Uliks. Mësoni të gjitha gjërat thelbësore falë përmbledhjes së Odisesë më poshtë. Përmbledhje e Odisesë Udhëtimi i gjatë që Odiseu/Uliksi bën drejt… lexoni më shumë

Përmbledhje e rrëfimit të një të humburi dhe karakteristikat

Kjo histori e mrekullueshme e Gabriel García Márquez ia vlen të kujtohet me ndihmën e këtij postimi. Luis Alejandro Velasco Sánchez është protagonisti i kësaj vepre, i cili pa jetën e tij të ndalur për 10 ditë në mes të askundit. Zbuloni gjithçka që lidhet me përmbledhjen e Përrallës së një të humburi më poshtë. Përmbledhje e… lexoni më shumë

Përmbledhje e Njeriut që Llogarit nga Malba Tahan

Zbuloni më poshtë të gjitha sekretet që fshihen pas një prej librave më interesantë të shkruar nga braziliani Julio César de Mello përmes Përmbledhjes së mëposhtme të The Man Who Calculated; tregim që flet për matematikën në jetën e përditshme. Përmbledhja e njeriut që llogariti Këtë herë shkojmë… lexoni më shumë

Një përmbledhje e Harry Potter dhe Gurit Filozofal

Në këtë artikull interesant do të zhvillojmë që në momentin e parë përmbledhjen e Harry Potter dhe Gurin Filozofal dhe fakte të tjera kurioze të kësaj historie të madhe. A jeni gati për të jetuar një aventurë fantastike dhe magjike? Përmbledhje e Harry Potter dhe Gurit Filozofal Kjo histori fillon kur Harry Potter, ende foshnjë, braktiset... lexoni më shumë

Ndalim Krijues
IK4
Zbuloni në internet
Ndjekës në internet
përpunoje lehtë
mini manual
një si të bëni
LlojiRelax
Revista Lava