Волшебната планина, книжевно дело на Томас Ман

Во оваа прилика преку овој пост ви го пренесуваме книжевното дело Волшебната планина, роман на Томас Ман кој е објавен во 1924 година и е едно од најрепрезентативните дела на германската литература во XNUMX век, па и денес. многу важно... читај повеќе

Книгата со ножици на Росарио од Хорхе Франко

Овој пат ви ја пренесуваме Книгата Росарио Тихерас, роман на писателот роден во Колумбија, Хорхе Франко, каде што тој го раскажува заплетот на една жена која, дури и како девојка, влегува во светот на наемните убијци и проституцијата. Спроведување на разни акции за Дурос, кои беа газди на картелот Меделин. Не дозволувај … читај повеќе

Резиме на романот Прељуба од Пауло Коељо

Откријте со нас преку овој пост, Романот за прељуба напишан од Пауло Коељо каде нарацијата е употребена во прво лице, припаѓа на еротскиот и романтичниот жанр. Едноставен јазик се користи за да се зборува за важноста на страста во животот на луѓето. Не престанувајте да го читате! Резиме на… читај повеќе

Во потрага по Алјаска, книга од Џон Грин

Преку оваа објава ќе можете да дознаете малку повеќе за книгата и филмот Барајќи ја Алјаска, овде ќе најдете резиме на ова литературно дело за млади со примеси на комедија на американскиот писател Џон Грин, кој е негов првиот роман, прочитајте го! Тоа е многу интересно. Позадина на претставата Барајќи ја Алјаска… читај повеќе

Книгата Тајната, напишана од Ронда Бирн

Ви ја нудиме во оваа прилика преку оваа објава Книгата Тајната, една од најбараните книги бидејќи се занимава со исполнет, изобилен и среќен живот, во оваа статија ќе можете детално да дознаете малку повеќе за ова дело. поврзани со Новата мисла. Не престанувајте да читате, интересно е! … читај повеќе

Изборот книга на писателката Кира Кас

Преку овој напис ќе можете да дознаете малку повеќе за Книгата Изборот, ве покануваме да ја посетите оваа објава, за да детализирате за ова книжевно дело од жанрот романса и дистописка фикција, од рацете на авторката Киера Кас, која успеа да биде бестселер и ќе излезе на големото платно. Не дозволувај … читај повеќе

Во времето на пеперутките, дело на Јулија Алварез

Преку оваа статија ќе можете да дознаете малку повеќе за книжевното дело и филмот Во времето на пеперутките, ве покануваме да ја посетите оваа интересна објава, роман напишан од Јулија Алварез, сместен во времето на Трухило. диктатура во Доминиканската Република. Не го пропуштај! Од… читај повеќе

Привилегиите на ангелот, книга од Долорес Редондо

Преку оваа одлична објава ви го пренесуваме книжевното дело Los Privilegios del Ángel. Истражете ја магијата што ги создава нераскинливите врски на пријателството во детството, дело напишано од Долорес Редондо Меира, продолжете да читате. Тоа е многу интересна приказна! Резиме на делото Привилегиите на ангелот Тоа е романот во зародиш што пишува… читај повеќе

Параболи за вината на кравата, анегдоти и басни

Преку оваа објава ви го претставуваме книжевното дело La culpa es de la vaca, книга која е направена од група за и корист на еден нов хуманизам. Содржи различни текстови кои му овозможуваат на читателот да размислува за да постигне трансформација во неговото внатрешно битие. Тоа беше одлично распоредување во Латинска Америка. … читај повеќе

Резиме и анализа на делото Робот

Откријте со нас преку овој пост, интересна анализа на El Esclavo, литературно дело напишано од Франциско Ј. Анхел Реал, со мексиканско потекло, во стил на биографија, дозволувајќи му на читателот да размислува додека го чита неговиот роман, да се помири со самиот читател. Не престанувајте да го читате, многу е интересно! За што … читај повеќе

Синопсис на Црвената кралица: Трилогијата

Ве покануваме да уживате во комплетен и интересен Синопсис на Црвената кралица; оригинално дело на писателот Хуан Гомез Хурадо и преку кое се претставени мистериозните полициски настани кои ги опкружуваат животите на неговите протагонисти. Синопсис на Црвената кралица Познатиот писател Хуан Гомез Хурадо направи интересно дело кое… читај повеќе

Преглед на Бисерот, дело на Џон Стајнбек

Преку овој напис, ќе имате можност да дознаете за пишаното дело на авторот Џон Стајнбек, Прегледот на Ла Перла, чудесна приказна, која повикува на етичко размислување, во она што се однесува на економските општества, заедно со недовербата и алчноста. Не престанувајте да го читате, ќе се изненадите! Преглед на The Pearl,… читај повеќе

Психоаналитичарот, литературно дело на Џон Каценбах

Ве покануваме да ги откриете највозбудливите мистерии кои се кријат зад успешниот роман на американскиот писател Џон Каценбах „Психоаналитичарот“. Оваа приказна раскажува за суровата трансформација што ја доживеал д-р Старкс откако направил грешка во минатото. El Psicoanalista Во 2002 година, еден од… читај повеќе

Панталеон и посетителите, за што се работи?

Дознајте повеќе за возбудливата и успешна приказна за „Pantaleón y Las Visitadoras“, еден од најпопуларните и најпознатите романи на перуанскиот писател Марио Варгас Љоса и базиран на настани од реалниот живот. Откријте дел од неговите главни ликови и централниот заплет на делото подолу. Панталеон и посетителите Писателот… читај повеќе

Резиме на Лас Ратас де Мигел Делибес: Романот

Откријте со нас, преку овој пост, Резиме на Лас Ратас од Мигел Делибес, со шпанско потекло, е роман изграден од серија анегдоти, кои ја демонстрираат реалноста на селата во регионот Кастиља во педесеттите. Не престанувајте да го читате! Ќе ве изненади. Резиме на Стаорците… читај повеќе

Резиме на книгата Потеклото на животот

Денес преку оваа објава ви пренесуваме резиме на книгата Потеклото на животот, каде се обидуваме на логичен и научен начин да го објасниме ова прашање за формирањето на животот на нашата планета Земја, напишано од биохемичарот Александар Иванович Опарин, на Советско потекло. Не престанувајте да го читате! За него … читај повеќе

Интересна анализа и резиме на себичниот џин

Во оваа прилика, преку оваа објава ви пренесуваме кратко, но интересно Резиме на El Gigante Egoísta, на писателот Оскар Вајлд, со англиско потекло, литературно дело кое припаѓа на наративниот жанр, каде што се изложени емоциите. Не престанувајте да го читате! Тоа е многу интересно. За резимето на Себичниот џин Ова дело… читај повеќе

Резиме на Ел Лобо Естепарио, анализа и ликови

Уживајте во комплетното и интересно Резиме на Ел Лобо Естепарио, кое се смета за едно од најважните и симболични дела на германскиот писател Херман Хесе и кое ги раскажува искуствата на една тема која е растргната меѓу два света; половина човек и половина волк. Резиме на Ел Лобо Естепарио Познатиот писател по потекло… читај повеќе

Интересно резиме на книгата El Parfume

Откријте со нас преку овој пост, синопсис или резиме на книгата El Parfume, каде што е раскажана приказната за момче со француско потекло, по име Жан Батист Гренуј, овде можете да дознаете сè за тоа и повеќе. Не престанувајте да го читате! Тоа е многу интересно. Резиме на книгата Парфем Книжевно дело,… читај повеќе

Резиме на момчето кое полуде од љубов

Во оваа статија ќе направиме резиме на детето кое полуде од љубов, дело на чилеанскиот писател Едуардо Бариос, кој ни ја раскажува приказната за малото момче кое лудо се вљубува во возрасна и многу убава жена и тоа го прави Не наоѓај начин да ја изразиш својата љубов, само напиши ја на… читај повеќе

Преглед и резиме на Елеонор и Парк

Преку оваа статија ви пренесуваме денес Резиме на Елеонор и Парк, познато книжевно дело напишано од Рејнбоу Роуел, со американско потекло, од жанрот фикција во литературата за деца, не престанувајте да го читате! Тоа е многу интересно. За работата на Rainbow Rowell Преку оваа статија ќе можете да дознаете резиме… читај повеќе

Резиме на Андите приказни од Енрике Лопез Албухар

Преку оваа објава, ќе имате можност да дознаете повеќе за литературното дело на Енрике Лопез Албухар, од перуанско потекло, ќе можете да прочитате резиме на приказни од Андите, поврзани со етничките групи на неговата земја, каде што тој ги презентира роден со своите доблести и маани, промотор на перуанската литература и друго. За авторот на… читај повеќе

Резиме на книгата Предностите да се биде невидлив

Ќе имате можност преку оваа статија да дознаете Резиме на книгата Предностите да се биде невидлив, книжевно дело на младешка нарација, напишана од писателот Стивен Чбоски од американско потекло, модерен класик, кој го демонстрира животот на еден тинејџер. и мрачна тајна. Не престанувајте да го читате! Резиме на книгата Предностите… читај повеќе

Резиме на 50 нијанси на сиво: игра

Преку оваа објава ќе имате можност да запознаете интересно Резиме на 50 нијанси на сиво, еротски роман кој е продаден во повеќе од четириесет милиони примероци, каде што воведува садомазохизам и многу повеќе, што стана трилогија, што беше донесен на големото платно. Не запирај … читај повеќе

Анализа и резиме на Демијан: Книгата

Уживајте во следната статија во интересно и целосно Резиме на Demian по поглавја. Таа е една од најпознатите книги напишана од Германецот Херман Хесе и објавена во 1919 година. Во неа се раскажуваат искуствата на еден млад човек кој е растргнат меѓу два света; светот на доброто и светот на... читај повеќе

Анализа и резиме на Јавар Фиеста: Романот

Ве покануваме да уживате во комплетното и интересно резиме на Јавар Фиеста, оригинално дело напишано од Перуанецот Хозе Марија Аргуедас и објавено во деценијата во 1941 година. Приказната ја раскажува изведбата на борба со бикови во стил на Андите како дел од прославата наречена yawar punchay . Резиме на Јавар Фиеста… читај повеќе

Интересно резиме на Дискурсот за методот

Ве покануваме да уживате во следната статија во интересното и целосно Резиме на Методскиот дискурс, кое се смета за едно од главните и најважните дела на Французинот Рене Декарт. Дознајте повеќе за неговата содржина подолу. Резиме на Дискурсот на методот Во оваа прилика ќе ви претставиме сложено и интересно Резиме… читај повеќе

Резиме на медитациите на Декарт

Уживајте во интересното резиме на медитациите на Декарт, едно од најанализираните и најпопуларните дела напишани од филозофот со француско потекло Рене Декарт. Преку ова дело, авторот како главна цел поставува да го покаже постоењето на Бог преку логично расудување. Резиме на медитации од Декарт во нашата… читај повеќе

Резиме на книгата Ангели и демони од Ден Браун

Сакате да најдете одлична книга за читање и да ве држи на вашите прсти. Во оваа статија ќе направиме резиме на Книгата за ангели и демони. Од авторот со англиско потекло Ден Браун. Онаму каде што нè третираат тема за светската доминација и Католичката црква игра многу важна улога. Ве поканувам да ја прочитате… читај повеќе

Интересно резиме на Мартин Фиеро: Ел Гаучо

Во оваа статија ве покануваме да го прочитате Резимето на Мартин Фиеро, кое ја раскажува приказната за гаучо од аргентинските Пампас, кој во времето кога живеел имало многу социјални проблеми и власта ги злоупотребувала луѓето. Тој одлучува да не биде дел од тоа. Критика на аргентинското општество Прочитајте ја… читај повеќе

Ромео и Јулија: Трагична љубовна приказна

Дознајте во следната статија интересно резиме за едно од најамблематичните и најпознатите дела на сите времиња, како што се Ромео и Јулија, оригинално од англискиот писател Вилијам Шекспир и во кое е разоткриена невозможната љубов меѓу двајца млади луѓе. Ромео и Јулија Во нашата денешна статија ќе бидеме… читај повеќе

Резиме на Магбет од Вилијам Шекспир

Денес подготвуваме одлично Резиме на Магбет, едно од трагичните дела напишани од Вилијам Шекспир, кое со текот на времето издржа за да биде едно од делата каде што покажува лик кој дозволува да биде обвиен од вештерки кои го учат на самоисполнување пророштва дека ќе доведат до смрт Прочитајте го... читај повеќе

Дамата на камелиите - книга од Александар Думас

Ве поканувам да ја прочитате интересната статија за книгата Дамата на камелиите напишана од синот Александар Думас и објавена во 1848 година. Љубовна приказна помеѓу прекрасната куртизана Маргарита Готје и млад човек од високото општество по име Арман Дувал. роман базиран на вистински настани... читај повеќе

Резиме на Хамлет драма од Вилијам Шекспир

Во оваа прилика ве покануваме да ја прочитате оваа статија, Резиме на Хамлет, драмата напишана од англискиот драматург Вилијам Шекспир, која со текот на времето беше нашироко читана, бидејќи нејзината централна тема се одмаздата и предавството. Не пропуштајте, ќе биде многу интересно! Историјата на работата на… читај повеќе

Интермитентите на смртта: дело на Хозе Сарамаго

Во оваа статија ви го претставуваме The Intermittencies of Death, резиме, за што се работи и многу повеќе. Оваа интересна книга е напишана од Хозе Сарамаго, овде можете да дознаете се што е поврзано со ова книжевно дело. Не престанувајте да го читате, ќе се изненадите! Интермитентите на смртта дело на Хозе Сарамаго Интермитентите на… читај повеќе

Од Земјата до Месечината, драма напишана од Жил Верн

Во оваа прилика ве покануваме да ја прочитате оваа интересна статија Од Земјата до Месечината, книга на познатиот писател Жил Верн, каде што можете да научите сè што е поврзано со ова прекрасно книжевно дело, кое го носи читателот низ своите страници во еден фасцинантен универзум. . Од Земјата до Месечината,... читај повеќе

Анализа и резиме на Les Miserables

Откријте ги во следната статија сите детали поврзани со еден од најважните романи направени во XNUMX век од францускиот писател Виктор Иго. Станува збор за резиме на Les Miserables, историско дело кое допира прашања како што се правдата, политиката, доброто и злото. Во нашата денешна статија… читај повеќе

Резиме на Игрите на гладните и неговите ликови

Во оваа прилика, ве покануваме да ја прочитате оваа интересна статија за Резиме на игрите на гладта. Научно-фантастичен роман, кој во тоа време даваше многу да се зборува. Дознајте за неговиот автор, синопсис и повеќе. Не престанувајте да го читате, изненадете се! Резиме на Игрите на гладта Во ова резиме на… читај повеќе

Резиме на Островот на богатството на Роберт Луис Стивенсон

Книгата што ќе ја препорачаме во оваа интересна статија е книга заснована на пиратски авантури, па затоа ви го пренесуваме Резимето на островот на богатството за да ве поттикнеме да ја прочитате. Овде ќе најдете прекрасно патување полно со авантури и мистерија, не пропуштајте го. Преглед на островот… читај повеќе

Резиме на Божиќна песна од Чарлс Дикенс

Во овој блог ќе зборуваме за резимето на Божиќна песна од Чарлс Дикенс. Ова е еден од најпрестижните романи на писателот, првпат познат во Лондон во 1843 година. Божиќна песна од Чарлс Дикенс: Заплет Во ова резиме на Приказната… читај повеќе

Хари Потер и затвореникот во Азкабан

Во овој пост, ќе ви дадеме кратко резиме на книгата Хари Потер и затвореникот од Азкабан, за да знаете што се случило во третиот дел од сагата напишана од познатата авторка Џ.К. Роулинг, за авантурите на еден млад волшебник. . Книга која е добитник на повеќе награди и квалификувани… читај повеќе

Анализа и резиме на Џорџ Орвел 1984 година

Ова дело го напишал авторот Џорџ Орвел, кој бил еден од најрепрезентативните на 1984 век. Ова резиме од 1984 година се заснова на неговото обвинување за процедури наметнати со мандати како оние на Франко и Сталин. Покрај тоа, тој претставува во општество со непожелно сценарио. Резиме на XNUMX година во… читај повеќе

Резиме на Одисеја, карактеристики и ликови

Оваа епска поема е една од најзапаметените од класичната грчко-латинска литература. Приказната ги раскажува настаните на Одисеј, иако тој во други преводи го нарекуваат и Улис. Научете ги сите основни работи благодарение на резимето на Одисеја подолу. Резиме на Одисеја Долгото патување што Одисеј/Улис го прават до вашата… читај повеќе

Резиме на патување до центарот на Земјата од Хулио Верде

Ве покануваме да уживате во интересното Резиме на патување до центарот на Земјата, роман оригинално напишан од Хулио Верде и објавен во 1864 година во кој се раскажани авантурите на тројца истражувачи во светот во земјата. Резиме на патување до центарот на Земјата во… читај повеќе

Резиме на наративот на еден бродолом и карактеристики

Оваа одлична приказна на Габриел Гарсија Маркез вреди да се запамети со помош на овој пост. Луис Алехандро Веласко Санчез е главниот јунак на ова дело, кој видел дека животот му застанал 10 дена среде никаде. Откријте сè што е поврзано со резимето на „Приказната за еден отфрлен“ подолу. Резиме на… читај повеќе

Резиме на Човекот кој пресметува од Малба Тахан

Откријте ги подолу сите тајни кои се кријат зад една од најинтересните книги напишани од Бразилецот Хулио Сезар де Мело преку следното Резиме на Човекот кој пресметал; приказна која зборува за математиката во секојдневниот живот. Резиме на човекот кој пресметал Овој пат одиме… читај повеќе

За љубовта и другите демони од Габриел Гарсија Маркез

Во оваа статија ќе најдете целосни информации за романот Del amor y otros demonios, напишан од Нобеловата награда за литература Габриел Гарсија Маркез. Роман кој ни ја раскажува приказната за една девојка која имала демон, Резиме на романот За љубовта и другите демони Роман напишан од Нобеловата награда... читај повеќе

Резиме на Хари Потер и Каменот на Филозофот

Во оваа интересна статија од првиот момент ќе го развиеме резимето на Хари Потер и Каменот на Филозофот и други љубопитни факти од оваа голема приказна. Дали сте подготвени да живеете фантастична и магична авантура? Резиме на Хари Потер и Филозофскиот Камен Оваа приказна започнува кога Хари Потер, сè уште бебе, е напуштен... читај повеќе

Криејтив стоп
IK4
Откријте на Интернет
Онлајн следбеници
обработете го лесно
мини прирачник
како да се направи
TypeRelax
Магазин Лава